Potřebuji zimní pneumatiky?

Stejně jako v mnoha dalších evropských zemích je v České republice montáž zimních pneumatik dána zákonem. Přesto velká část řidičů jezdí na letních pneumatikách po celý rok, aniž by si uvědomovala, jak to ohrožuje nejen jejich bezpečnost. Pojďme probrat hlavní důvody, proč jsou zimní pneumatiky při poklesu teplot výhodné.

Správná zimní pneumatika zajistí vašemu vozu bezpečnost na zledovatělých silnicích a pomůže vám bezpečně projet sněhem.

Pro řidiče v České republice je zákonem upravena povinnost používání zimních pneumatik, přesto stále část lidí jezdí na letních pneumatikách po celý rok. 

To však může ohrozit bezpečnost a stabilitu, protože letní pneumatiky jsou speciálně navrženy pro teplejší počasí a poskytují optimální výkon při teplotách nad 7 stupňů Celsia. Jakmile teplota klesne pod tuto hodnotu, jsou letní pneumatiky náchylnější k poškození a opotřebení, protože na nich použitá pryžová směs ztrácí elasticitu (lidově řečeno tvrdne) a letní pneumatiky ztrácejí trakci. 

Navrženo pro dané podmínky

Jízda na zimních pneumatikách v náročných podmínkách

Hlavní rozdíl mezi letními a zimními pneumatikami spočívá v použité pryžové směsi. Zimní pneumatiky jsou vyrobeny ze směsi s obsahem siliky, která poskytuje určitou pružnost, jež zlepšuje trakci a přilnavost v kluzkých podmínkách, a umožňuje tak řidiči udržet kontrolu nad vozem.

Take dezén běhounu je navržen zejména s ohledem na to, že Vaše pneumatiky budou bojovat se sněhem, ledem a vodou. Obsahuje proto hlubší drážky a klikaté lamely, které pomáhají udržet dobrý kontakt s vozovkou i ve chvíli, kdy se pneumatika zhutní sněhem. Navíc se díky stavbě dezénu voda, kterou musí pneumatika vytlačit, aby udržela kontakt s vozovko, může snadněji rozptýlit, což významně posouvá hranici vzniku aquaplaningu.

 

Brzdná dráha

Brzdění může být do značné míry ovlivněno použitím nesprávných pneumatik pro dané podmínky. Při jízdě na sněhu a zejména na náledí může být brzdná dráha desetkrát delší než na suché vozovce, a to i při použití správných, tedy zimních pneumatik. Takže jízda na letních pneumatikách v zimě může brzdnou dráhu ještě dramaticky a s fatálními následky prodloužit. 

Nejen na sníh

Mezi částí českých řidičů panuje obecné přesvědčení, že zimní pneumatiky se používají pouze na sníh. Ale tak tomu bez ohledu na zasvěcené komentáře v diskuzích zejména na sociálních sítích opravdu není. Zimní pneumatiky obecně fungují nejlépe při nízkých teplotách a navíc jejich dezén umožňuje mnohem lepší přilnavost na mokru, což je pro českou zimu ideální.

Řada Wintoura

Zimní pneumatika Davanti Wintoura na sněhu

 

Řada zimních pneumatik Wintoura společnosti Davanti, kterou v České republice zastupuje společnost Storex FST, poskytuje požadované jízdní vlastnosti, přilnavost a potřebný brzdný výkon na sněhu, ledu a mokru. Pneumatika Wintoura, která je k dispozici pro celou škálu vozidel, počínaje malými osobními auty, přes velmi výkonné vozy až po vozidla SUV, má samozřejmě mezinárodní certifikaci 3PMSF. To znamená, že splňuje legislativní povinné předpoklady pro provoz v zemích, kde je použití zimních pneumatik vyžadováno zákonnými předpisy.

Pneumatiky Davanti Česká republika